Challenge Herning/Billund.

Hvor f….. er Herning/Flugten fra Herning !

På søndag er det raceday for flere af Team Kona Spirits drenge. Og det er raceday for omkring 30 SMTére fra Silkeborg og opland. Der dystes på den 1/2 Ironman og på den den fulde distance – og hvis det ellers var til at opdrive en startliste, så kunne man highlighte nogle af de som var favoritter……

Og nu er den her: Startlisten til Challenge Herning/Billund

Stævnet bliver skudt igang på den fulde distance kl. 06.30 søndag morgen v/Fuglsang Sø og derefter drejer alt sig om, at komme hurtigst muligt ud af Herning. Kl. 08.10 startes heat 1 på den 1/2 distance og sådan fortsætter det indtil kl. 09.00.

Fra Herning går turen til Billund og her løbes der det afsluttende 1/2 eller hel marathon. Jeg glæder mig til at se hvad drengene har fået ud af deres træning og gode indsats til dagligt – og jeg er sikker på, at der venter nogle markante personlige rekorder undervejs.

Martin Brønning kørte samme stævne sidste år og gjorde en flot figur i en tid på 4.49.31. Den står i den grad for fald – og jeg tipper et af de hurtigste bikesplit på dagen med et flot afsluttende løb. Martin kørte SMT´s årlige enkeltstart i tirsdags og vandt den suverænt med en gennemsnitsfart på 45 kmt.

IMG_8073

Martin vinder af SMT enkeltstart 2016

Oliver Mølgaard skal køre sin første 1/2 Ironman og er derfor “Rookie” i dette felt, men der venter med garanti også ham en god og hård oplevelse. Han vil sandsynligvist også komme hurtigt til Billund med en flot svømning, et hurtigt bikesplit og så skal der kæmpes på løbet.

Oliver klar til en Challenge 2016

Oliver klar til en Challenge 2016

 

Thorstein Gystad har fundet race-benene frem igen og ligger pt i skarp træning til Ironman Copenhagen. Han har fået en ny raket og har fået ny speed, så her forventes der også både hurtig afgang fra Herning, hurtig transit – og så et hurtigt afsluttede løb, som gerne skulle bringe ham på podiet.

Thorstein SUB9 KBH

Thorstein på den gamle hest – ham spiller jeg på !

Brian Eriksen er ligeledes en af de “gamle” heste som jeg spiller på. Mit bud er at han tager plads sammen med Thorstein på podiet i AG 45-49. Brian har fået bedre fat i vandet og har masser af fart i cyklen, så han vil nok fange Thorstein på vej til Billund og så er det løbebenene som skal skrues rigtigt på. Det bliver spændende.

Brian Eriksen i mål v/Ironman Frankfurt.

Brian Eriksen i mål v/Ironman Frankfurt.

Henrik Stegger fik sin debut sidste år samme sted, hvor han havde en hård tur med maveonde på løbet. Han kom i mål i en tid på 5.36 og selvom Henrik er en livsnydende direktør med familieforpligtigelser, så burde den tid også få et kraftigt hak nedad i nærheden af de 5 timer ;-).

Henrik Stegger, Challenge Herning/Billund 2015

Henrik Stegger, Challenge Herning/Billund 2015

Jeg glæder mig også til at følge Rasmus Grønbæk fra SMT, som jeg ved er i rigtig god form. Og så håber jeg at Thomas Strange skal køre igen i år. Hvis han skal, så er han mit bud på en vinder af den 1/2 Ironman 2016.

Der er altid stil over Grønbæk :-)

Der er altid stil over Grønbæk 🙂

På den lange distance er Chris Fischer og Anders Christensen blandt favoritterne. Chris er ved at transformere sig som fuldtids pro triathlet – og er så småt begyndt at leve livet som jet-setter, så jeg håber han trækker det længste strå ;-).

Chris Fischer

Chris Fischer

Go go go til hele SMT-Silkeborg (Ingen nævnt, ingen glemt) – jeg hepper hele vejen.

Atb

 Keld

Keld

 

Admin

KT-Coaching startede Team Kona Spirit i 2013. Coacher og træner triatleter som har ambitioner for et godt samarbejde, mod fælles mål.

You may also like...

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *