1-2-3 Ready for Challenge Roth, Ironman Frankfurt og Ålborg ½ Ironman
Spændingen stiger…..
Kom så drenge !
Puha, det bliver en af de weekender hvor det bliver svært at holde r…. i sædet. Jeg ville elske at være alle 3 steder på en gang, men jeg tror næsten det ender med at jeg sætter mig foran computeren på hjemmematriklen – og følger det hele uden forstyrrelser… Min plan var at køre til Roth for at råbe ørene af Mikkel, sammen med de 100.000 andre tilskuere som fylder vejene dernede – og samtidigt for at genopleve den stemning som er helt speciel til netop dette stævne. Men et G20 møde i Hamborg, vejarbejde på de tyske motorveje og en i forvejen tæt pakket kalender gør at jeg ikke kan få mere end 20 timer i bilen til at harmonere med at stå vingeskudt og råbe Mikkel an…. Never the less – han sparker r.. i forvejen og han er forberedt til fingerspidserne !

Verdensklasse
Mikkel har kørt de forberedende tests op til dette race og til sammenligning med ovenstående billede fra Challenge Herning hvor Mikkel vandt EM på ½ Ironman distancen i sin AG, så er formen endnu bedre til dette race i Roth. Mikkel er bedre i alle 3 discipliner og det vil vise sig på søndag. Han har fået godt fat i vandet, han er den stærkeste på cykel og han har en løbebase, som bringer ham sikkert i mål. I kan følge ham live på min facebook side fra på søndag klokken 06.30.

Mikkel i SUB9 til IM Copenhagen 2016.
I Frankfurt har vi Silkeborgs svar på Duracell aka dk´s rareste bankmand Lars Brix og vores egen Jan Nielsen til start. Der venter en brænd varm dag på kontoret med temperaturer på op over 30 grader. Pt ligner det at svømmeturen kan blive i våddragt, da vandtemperaturen er 23,3 grader og AG-feltet må svømme i våddragt indtil 24,5 grader..

Jan Nielsen og Lars Brix 🙂
Lars har indtil videre håneretten på Ironman distancen de to imellem, men Jan har passet sin træning og har fået styr på sin ernæring, så jeg forudser et tættere race end ever. Under alle omstændigheder, så skal de ikke iføres samme beklædning som på billedet, men de skal derimod selvfølgelig konkurrere i fusion.dk´s speedsuit som holder dem nedkølede og skarpe ift vind og vejr. Jan og Lars kan følges på ironmanlive.com – hold øje med Jan på Bib.nr 2501 og Lars med Bib.nr 2705.

Jan Nielsen
Go go go !
I Ålborg er både Morten Stokholm, Thorstein Gystad og Michael Gladney til start. Casper Bahlmann er skadet og er nødt til at holde foden i ro i 6 dage for at han kan forberede sig fortsat til Ironman Copenhagen.

Thorstein Gystad vinder AG 45-49 i SUB9
Morten og Thorstein skal konkurrere med Rasmus Grønbæk som også er i storform, så der bliver kamp om pladserne.

Morten Stokholm med en konge præstation til IM CPH 2016
Michael Gladney kører den 1/4 Ironman som er en del af DM-sprint serien og han stiller sig altid på podiet ;-).

Michael kører med overskud på cyklen !
Det bliver en stor weekend og jeg kan næsten ikke vente.
Held og lykke til alle, giv gas og må bedste mand vinde !!!!
Atb

Keld